Препоръка за писане №36: Поставете си мисия
Научете как да се подобри качеството на текстовете.
През 1996 г. вестник „The St. Petersburg Times“ пусна цикъла с моите статии „Три малки думи“ за една жена, чийто съпруг почива от СПИН. Статиите излизаха 29 дни подред и получиха безпрецедентно внимание от страна на местните читатели и журналисти от цялата страна (Рой Питър Кларк е събирал 2 години информация за личната история на това семейство). Цял месец да се чете по статия на ден – това е много. Но ето тайната ми: нито една статия не трябва да надвишава по обем 850 думи. Да изгубите пет минути на ден за четене – това вече е изпълнима задача. Дълъг цикъл, кратки статии.
Според Доналд Мъри [Donald Мъри], добрият журналист се учи от своите статии, особено в трудните моменти. Работейки над „Три малки думи“, аз научих за репортажите и писането повече, отколкото през цялата си предходна журналистическа кариера. И продължавам да се уча. Но разбрах колко много съм научил, когато се натъкнах на стратегия, която реших да превърна в препоръка, прийом.
Аз описах своята представа (визия) за статията.
Нека си представим, че Марк Твен е описал представата си за „Хъкълбери Фин“: „Искам да разкажа историята с очите и гласа на единадесетгодишно момче, Хък Фин. За да схвана диалекта му и погледа за света, аз ще се опитам да потисна своя собствен речник и да извикам на помощ иронията. Не съм сигурен, че някой от авторите, писателите е пробвал да направи нещо подобно преди мен, затова мога да се поздравя.“
Повечето журналисти и писатели жадуват за резултата – готовата статия или роман. За някои тази мечта остава нереализирана и бавно умира. Да напишете визия означава да облечете в думи смътните надежди. Когато пишете за написаното, вие ще научите какво искате да научите.
Аз нахвърлях визията за серията „Три малки думи“ върху две страници от тефтер. Описах и съдържанието, и формата: за какво ще пиша и как ще го пиша. Началото беше такова: „Искам да ви разкажа човешка история, не само за СПИН, но за дълбоките основи: за живота, любовта, смъртта, тъгата, надеждата, състраданието, семейството и обществото“. На едната страничка изброих как да предам живота на моя герой, с какво тази история за СПИН се различава от други подобни истории, каква читателска реакция очаквам. На другата страница обръщам внимание на формата на статиите:
– искам да върна във вестника жанра „публикации с продължение“ – използвайки максимално кратки статии.
– искам да обединя предимствата на кратката и дългата форма.
– искам всяка глава да има самостоятелна стойност, със свои оригинални начало и вълнуващ край.
Това занимание ми отне 10 минути, но ползата беше огромна. Появи ми се визия още преди да започна да пиша черновата. Появиха се думи, планове, които да споделя с колеги журналисти, редактори и читатели. Можех да ги проверя, разширя и преразгледам – което и бе направено в процеса на работа над черновите.
Във визията можете да осветите частни истории или общ проект:
- Искам да напиша статия за градския бюджет, така ясно и интересно, че да я прочетат хора, които обикновено игнорират подобни теми“.
- „Искам да напиша статия за ветеран от Втората световна война, който е живял богат живот и може да разкаже някои интересни истории. Но искам статията да звучи с неговият глас, а не с моят“.
- „Искам да превърна подписите към снимките във форма на изкуство“.
Моето обучение от „Три малки думи“ продължи дотогава, докато получавах обратна връзка от читатели и журналисти години по-късно. От позицията на днешния ден виждам, че е трябвало да постъпя по различен начин: да намаля с една трета броя на статиите; да направя по-ясни стила и методите за събиране на информация; да уеднаквя сюжетната линия, премахвайки ретроспективните вметки.
Написвайки тази визия преди осем години, аз не само посях семената на обучението за себе си, но създадох и площадка за много други.
Практикум
- Напишете кратка визия за бъдеща статия. Използвайте я, за да обсъдите плановете си с редактора и колегите.
- Направете същото и за творчество си като цяло. Каква ще бъде следващата стъпка, онази невидима, но въображаема цел зад хоризонта?
- Четете написаното по-рано, особено успешните статии. Напишете визия вече на базата на тях, отчетете на какво ви е научила всяка добра статия.
- Представете си, че известните писатели са писали визия за техните шедьоври. Как биха изглеждали те? Ако сте чели произведенията, направете описания за „Моби Дик“, „Хамлет“, „Спасителят в ръжта“ или „Да убиеш присмехулник“.